2017

AKC

Champions - Coconut, Tenetke, Egor, Striker, Ziva

Grand Champions - Daphne, Coconut, Egor

Bronze Grand Champion - Coconut

Puppy of Achievement - Turbo

 

Specialty Wins

Sweeps - Best Longcoat Puppy - Kaloni (Nashville Chihuahua Club)

Select Bitch- Daphne (Nashville Chihuahua Club Show 1)

Smooth BOS - Daphne (Nashville Chihuahua Club Show 2)

Sweeps - Best Puppy in Sweepstakes (overall) - Coconut (Atlanta Chihuahua Club Specialty)

Sweeps - Best Smooth Puppy - Tenetke (Atlanta Chihuahua Club Specialty)

Best Puppy in Specialty - Coconut (Atlanta Chihuahua Club Specialty)

Best Smooth Puppy in Specialty - Tenetke

Select Bitch - Daphne (Atlanta Chihuahua Club Specialty)

Winners Bitch and Best of Winners - Tenetke (Chihuahua Club of Michigan Specialty)

Best in Show Puppy (Specialty) - Tenetke (Chihuahua Club of Michigan Specialty)

Select Dog - Coconut (Chihuahua Club of Michigan Specialty)

Select Dog - Egor (Tampa Chihuahua Specialty 1 and 2)

Award of Merit - Coconut (Land of Lincoln Chihuahua Specialty 1 and 2)

Select Dog - Egor (Land of Lincoln Chihuahua Specialty 1)

Select Dog - Egor (Central Carolina Specialty)

Select Dog - Coconut (Central Carolina Specialty)

Best of Variety - Egor (Ponchatrain Chihuahua Specialty)

Reserve Winners Dog & Best Puppy - Striker (Ponchatrain Chihuahua Specialty)

Award of Merit (Egor - Dallas Chihuahua Specialty 1 & 2)

Select Dog (Coconut - Dallas Chihuahua Specialty 1 & 2)

Reserve Winners Dog (Turbo - Dallas Chihuahua Specialty 2)

Best of Variety (Coconut - Hot Springs Toy Specialty)

4th in class, Sweeps (Turbo & Ziva, Regional in St Louis)

Select Dog at National Specialty - Coconut

Best Owner Handled Longcoat National Specialty - Coconut

AKC Group Placements

1 Group 4 - Egor

1 Group 4 - Coconut (Carolyn Herbel)

1 OH Group 3 - Coconut (Gary Doerge)

1 OH Group 4 - Coconut (Clay Coady)

1 OH Group 4 - Coconut (Patti Neale)

1 OH Group 2 - Coconut (Jane Boatman Blackerby)

1 OH Group 2 - Coconut (Mr Wood Woodall)

1 OH Group 2 - Coconut (Mr. Robert Stein)

1 OH Group 4 - Coconut (Barbara Dempsey Alderman)

1 OH Group 2 - Coconut (Anne Savory Bolus)

Owner Handler Sweeps - Coconut Toy Group 1!

First Annual Royal Canin Puppy & Junior Sweepstakes - Coconut Best of Variety

AKC Beginner Puppy

2 Best Puppy in Show - Striker

2 Group 1 - Striker

3 Group 2 - Striker

2 Group 3 - Striker

1 Group 3- Cari

1 Group 3 - Cane

All Breed Puppy Sweeps - Tenetke Group 2

All Breed Puppy Sweeps - Striker Group 4

All Breed Puppy Sweeps - Striker Group 1

Toy Specialty Puppy Sweeps - Turbo Group 2

Barn Hunt Qualifiers for RATI - Primrose, Valkyrie

AKC Based Rankings

#13 All Breed Points in USA - Coconut

#15 Breed Points in USA - Coconut

#22 Breed Points in USA - Egor

#10 GCH Points in USA - Coconut

#18 GCH Points in USA - Daphne

#16 GCH Points in USA - Egor

#18 Owner Handler in USA - Coconut

AKC State Rankings for Tennessee

#1 Smooth - Daphne

#2 Smooth - Egor

#3 Smooth - Faith

#6 Smooth - Chanel

#1 Longcoat - Coconut

International Shows

IABCA Winter Sieger

IntBA - Coconut, Cari

NatBA - Coconut, Cari

IntCH - Daphne, Chanel, Fantasia, Rico, Nova, Cappy

Group Placements

Coconut - Group 3, 2 Group 1's, Reserve Best in Show

Cappy - 3 Group 2's (Bred By)

PAST YEARS
2017
2016
2015
2014

Chelsea & 3x BIS GCH Am/Eng CH Solsplash Sargent Major at Bramerita "Egor" winning the Smooth Best of Variety at the Ponchatrain Chihuahua Specialty!! Congrats to our friend Lana Bowes and her beautiful Astro winning Best of Variety on Longs!

Bronze GCH CH LF's Coconut Mojito Terlinga and Chelsea winning Select Dog and Best Owner Handled Longcoat at the National Specialty.

© ALL RIGHTS RESERVED AND COPYRIGHT by Terlingua Chihuahuas

  • w-facebook
  • mewe_logo-full-1-1024x513